Slēpošanas aprīkojums

Lai cilvēks varētu slēpot, ir vajadzīgas tikai dažas lietas: slēpes, nūjas, sniegs, neliels aukstums un apģērbs. Ar aukstumu un sniegu nevajadzētu būt problēmām, jo katru gadu Latvijas ziema nodrošina cilvēkus ar sniegu un aukstumu, bet var rasties problēmas ar slēpēm un apģērbu. Turpmākajā rakstā tiks sniegta informācija par to, kā pareizi izvēlēties slēpes, slēpošanas nūjas un atbilstošu apģērbu, lai dotos slēpot.

Kā pareizi izvēlēties slēpes?

Tā kā mūsdienās veikalos ir pieejama ļoti plaša slēpju izvēle (ieskaties, veikalu akcijas), pirms slēpju iegādāšanās cilvēkiem var rasties daudz neskaidrību. Galvenie parametri, lai izvēlētos atbilstošās slēpes, ir slēpju garums, pagrieziena rādiuss, tās elastība (cietība) un biezums.

Lai noteiktu pareizo slēpju garumu, ir jāzina, kādu slēpošanas stilu cilvēks izvēlēsies. Vislabāk ir izvēlēties slēpes, kuras ir apmēram par 5 – 10 centimetriem īsākas par cilvēka (slēpotāja) augumu, jo tās derēs gandrīz visiem slēpošanas stiliem.

Slēpes pagrieziena rādiuss ir atkarīgs no slēpju garuma un to formas. Jo slēpes ir garākas un taisnākas, jo pagrieziens ir lielāks. Pagrieziena rādiusu mēra ar metriem un apzīmē to uz katras slēpes. Ja izvēlēsies slēpes ar lielāku rādiusu, tās būs domātas ātram nobraucienam, bet ja ar mazāku – tad īsiem nobraucieniem, toties straujiem pagriezieniem.

Ja vēlies viegli iemācīties braukt un manevrēt ar slēpēm, tad izvēlies mīkstākas un augumam atbilstošas slēpes. Mīkstākas slēpes ir vairāk piemērotas iesācējiem, jo šīs slēpes ir vieglāk vadīt, savukārt ja esi slēpotājs ar lielāku pieredzi, vari izvēlēties cietākas slēpes. Šīs slēpes ir vieglāk manevrēt, braucot daudz lielākā ātrumā. Tās ir noturīgas cietās un ledainās trasēs.

Kā izvēlēties pareizas slēpošanas nūjas?

Izvēloties slēpošanas nūjas, ir noteikti jāatceras, ka nobraucienā tām ir jāpilda līdzsvara funkcija. Pirms iegādājies nūjas, pārbaudi, vai satvērienā rokai ar nūju veido gandrīz deviņdesmit grādu liels leņķi, nerēķinot iegrimi sniegā. Visvieglāk nūju ir pārbaudīt, satverot to aiz nepareizā gala. Ir jāpiebilst, ka, kādu laiku nodarbojoties ar slēpošanu, cilvēks pats sāk saprast sev ērtāko un piemērotāko nūju garumu.

Vienas no labākajām un lētākajām nūjām tiek gatavotas no alumīnija, bet mūsdienās nūjas tiek gatavotas arī no citiem materiāliem. Labākas par alumīnija nūjām ir stikla šķiedras nūjas, jo viņas ir vieglākas un izturīgākas, taču tās ir daudz dārgākas, tomēr, ja vēlies iegādāties šīs nūjas, atceries, ka mūsdienās ir viegli veidi, kā aizņemties naudu, piemēram, vari veikt apskatīt ātros kredītus ar sliktu kredītvēsturi.

Kā izvēlēties pareizu slēpošanas apģērbu, zābakus?

Lai slēpotu visu dienu, apģērbam ir jābūt piemērotam, ērtam un kvalitatīvam. Vislabāk ir izvēlēties slēpošanas kostīmus/ tērpus ar īpašu gaisa un mitruma caurlaidību un termo apakšveļu, kas spēj nodrošināt ērtumu.

Zābakiem ir jāvelta vislielākā uzmanība, tos iegādājoties, jo kājas nedrīkst nosalt. Ir cilvēki, kas domā: “Nopirkšu kādu izmēru lielākus zābakus, lai varu ievilkt vēl vilnas zeķi!” Taču ir jāatceras, ka vispareizāk ir izvēlēties īstā un atbilstošā izmēra zābakus un iegādāties slēpošanas zeķes, kuras ir plānas, bet toties tās ir veidotas no materiāla, kas uzsūc sviedrus, tādējādi netiek nosaldētas kājas. Ja zābaki būs par lielu, slēpojot tie kustēsies un būs grūti vadīt slēpes, kā rezultātā var piedzīvot dažādus kritienus.

Vai slēpojot ir jāvalkā slēpošanas aizsargbrilles un ķivere? Kā izvēlēties pareizas brilles un ķiveri?

Ir jāatceras, ka slēpošana būs daudz drošāka, ja izmantosi ķiveri un aizsargbrilles. Ķivere ir pats labākais veids, kā pasargāt sevi no nopietnām galvas traumām un sasitumiem. Taču ir svarīgi atcerēties divi faktorus – pirms iegādājies ķiveri, novērtē tās stabilitāti (cik stabili ķivere pieguļ galvai), kā arī aizdares sistēmas stiprumu (aizdares sistēmai zem zoda jābūt pareizi noregulētai un kvalitatīvai).

Slēpojot kalnos, acis var ātri nogurt no saules un no gaismas, kuru atstaro sniegs. Lietojot aizsargbrilles, Tu nodrošināsi acu aizsardzību un vieglāk būs saskatīt arī reljefu. Vislabākais ir izvēlēties brilles, kas automātiski pielāgojas gaismas spilgtumam.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *